Tavşan Bakımı

Tavşanlar ne kadar yaşar?

Tavşanın ortalama ömrü 6-8 yıldır.Kafeste bakılan tavşanlarda ortalama yaşam süresi 4-5 yıl ile sınırlıdır.Tavşan sıcakkanlı memeliler gurubundandır. Gündüzleri uyurlar geceleri hareketlenirler.Tavşan otçul bir hayvandır ve herbivordur.Bu sevimli canlılar gündüzleri köşelerine çekilip uyuyarak geçirir en sevdikleri şey kazmak, eşelemek ve birşeyler kemirmektir. Tavşanların evde bakılabilmesi için izolasyon gereklidir.Bu izolasyon için özel oda ve büyük kafes veya balkon ideldir.Tavşan çok sosyal bir hayvandır kafeste bakılacaksa günde 2-3 saat gezmesi gerekmektedir koşmaya zıplamaya ihtiyaç durmaktadır.Kulübelerinde çift kapı olmalıdır kendilerini güvende hissetmeleri için gereklidir.Tavşanlar için zemini ızgara telli kafesler tercih edilmeli ve hijyene dikkat edilerek mantar hastalıklarını önlemelidir.

Tavşanlarda hastalık ortaya çıkmasının sebebi nedir?

-Tavşanın yaşam ortamında ani gürültüler ve ses.
-Hayvanların yaşam ortamında stres faktörlerinin olması.
-Hijyen kurallarına dikkat edilmesi gerekmektedir.Özellikle taban kısmı temiz olmalıdır.

Tavşanımı yıkamalı mıyım?

Tavşanınızı yıkamanız hastalıklara davetiye çıkarır. Kesinlikle yıkamayınız. Kendi haline bırakırsanız o kendi temizliğini kendisi yapacaktır.

Tavşanlarda içme suyu ne şekilde olmalıdır?

Suyu berrak olmalı ve mümkünse her gün değiştirilmelidir. Su kapları sabit devrilmeyen kaplar olmalı ve asla soğuk su verilmemelidir. Verilen sebzelerden aldıkları su yetersizdir ilave su içmeye ihtiyaç duyarlar. Bir tavşan ebatına bağlı olarak günde 300-600 ml su tüketir.

Tavşanların hamilelik süresi ne kadar sürer?

Tavşanlarda hamilelik süresi 28-33 gün sürer.Yılda 5-6 doğum yapabilir fakat ideali 60-70 günde bir doğum yapacak şekilde ayarlamaktır. Dişi tavşan her doğumda 4-10 yavru yapar. Üreme ilkbahar ve yaz öncesi yüksektir.son baharda üreme tavşanlarda azalır.

Bir tavşanın günlük yem tüketimi ne kadardır?

Tavşanın günlük yem tüketimi 150-300 gramdır. Bolca yonca verilmelidir. En çok tükettiği besindir.

Tavşanlarda havuç tüketir mi? Havucu çok mu sever?

Tavşanlara fazla havuç vermek zararlıdır.iki günde bir adet günde yarım havuç verilebilir tavşanlara fazla havuç vermek havuçtaki yüksek şeker yüzünden zararlıdır. Tüm yeşillikler tavşana verilmemelidir.Yıkanıp iyice kurulanmalıdır.

Tavşanlara verilebilecek olanlar: Kuru Yonca, Saman, Arpa, Arpa Ezmesi, Buğday, Yulaf, Pelet Tavşan Yemi, Temiz Su, Koyu yeşil Yapraklı Sebzelerden yıkanmış kurutulmuş olarak az miktarda verilebilir.

Tavşana verilmemesi gerekenler: Fasulye, bakla, bezelye, Kedi ya da Köpek Maması, Çikolata, Çerez – Cips, Mısır, Kraker, Salatalık, Patates, Kırmızı Pancar, Domates, Kabak

Tavşanların beslenmesi nasıl olmalıdır?

Tavşanlara saman, kuru yonca, kuru yeşillik, kuru hazır pelet mama verilmelidir.Tavşanlara su yeterli miktarda verilmelidir susuz bırakılmamalıdır. Tavşana sınırsız oranda yonca verilebilir.Her gün yaklaşık iki avuç kuru mama ,iki üç tutam kuru ot(yonca yaprağı) ,yeşil yapraklı (marul –lahana ,dereotu,maydanoz,sebze kabuğu,brüksel lahana,enginar,karnabahar yaprakları verilebilir.Günde yarım havuç verilebilir. Tavşanlara günde 3 kez farklı yeşillik verilebilir 3kg lık tavşana 1 kg yeşillik verilebilir. Tavşanların dişleri sürekli uzadığı için yonca ve saman dişlerini bilemek için kullanacağı maddelerdir. Yoncalar kaba ve saman da uzun saplı olmalıdır sindirim sistemini rahatlatır diş sağlığı için çok önemlidir.Saman yurt dışında sıkıştırılmış olarak satılır günde 2 avuç verilebilir.Kuru yonca hazım sorunu çeken tavşanlara önerilmektedir.Tavşanlarda ishal olgularında hazır gıda ve yeşillik yasaktır ot ve saman verilmesini önermekteyiz.Tavşanlara ödül olarak kurabiye parçaları,meyve,ceviz,badem,meyve az,bir iki günde bir meyve ,kepekli kurabiye sevdiği gıdalardandır.Tavşanınıza kafes içinde yem ve su vermek onu mutlu etmez.Tavşan yavrularına mama yasaktır.Hazır tavşan mamalarında mineral ve protein açısından zengin pelletler ve buğday ,arpa karışımı günde 1-2 avuç yer ama fazla besleme tavşanlarda şişmanlık obesite olmasına neden olur.Karabuğday ve arpa altınbaşak veya kepekli çubuklarıda sever.

Tavşanların ortam sıcaklığı ne olmalıdır?

Tavşanların ortam sıcaklığı 10 derecenin altına inmemelidir,30 derecenin üzerine çıkmamalıdır.Tavşanlar için optimum sıcaklık 15-25 derecedir.Özellikle balkonda bulunan tavşanların yazın kulaklarının ıslatılması gerekmektedir.

Tavşanların ortalama kilosu ne kadardır?

Tavşanların ortalama kilosu 3-6 kg dır.Tavşanların koku alma duyuları gelişmiştir.

Tavşanlarda ishalin sebepleri nelerdir?

Tavşanlarda ishal yavrularda fazladır.Tavşanlarda enfeksiyon (bakteri,virüs,parazit), beslenme hataları.İshal olan tavşanlarda halsizlik,ateş,yemek yemez,halsizlik,sıvı kaybı görülmektedir.Tavşanlarda boyalı kağıt,kartonlar yasaktır.Kurşun ve kimyasal boyalar kronik zehirlenmelere neden olmakta bu durumda tavşanda ishal görülebilmektedir. Sindirim sistemi gelişmeden yaş sebze meyve,marul kıvırcık,domates,elma yasak(6 aydan önce yasaktır)6 aydan sonra haftada 1-2 kez verilmelidir.Yavru tavşanlara 20 günlükten itibaren kuru ot,kuru yonca(temini zordur)kuru yonca ve unlu pelet tercihtir.

Tavşanlarda kemirmeyi engelleme yöntemi varmıdıdr?

El çırpması ile engellenir.Tavşanlarda özellikle 1 yaş sonrası kemirme kazaları azalmaktadır.Ev ortamında özellikle kabloları gizlemek gerekmektedir.

Tavşanlarda veteriner olarak uygulanması gereken aşılar nelerdir?Tavşan tüyünün zararlarına karşı nasıl önlem alabiliriz?Tavşanlarda kulak uyuzu görülürmü?

Tavşanlara yılda bir kuduz iki ayda bir parazit aşısı ve pire keneye karşı koruma yapılmaktadır.Tavşanlarda tırnak kesimi iki ayda bir yapılmalıdır.Çene ve dişler maksimum 6 ayda bir kontrol edilmelidir.Uzayan dişler kesilmelidir.
Tavşanlarda kulak uyuzu çok sık görülen vakadır..Tavşanlarda görülen kulak uyuzu tipleri psoroptes canucili dir özellikle kahverengi kabuk görüntüsü ile karakterizedir.

Tavşanlarda diş sağlığı neden önemlidir?

Tavşanlarda dişler sürekli uzamaktadır beslenme tavşanlarda çok önemlidir çünkü tavşanların ön dişlerinde düzenli aşınma olmaktadır.Tavşanlarda içgüdüsel bir güdüsel kemirme hareketi vardır.Tavşanlardaki bu kemirme hareketi sırasında arka dişlerde birbirine sürterek aşınmış olur.Tavşanın çene yapısında bir bozukluk varsa ön dişlerde cisimlerin kemirilmesi ile aşınma devam ederken arka dişlerde sürekli bir uzama görülmektedir bunun sonucu olarak çenenin tam kapanmamasına bağlı olarak ön dişlerde kemirme pozisyonu ortadan kalkmaktadır.Ön dişlerde arka dişler gibi sürekli uzamaya devam eder dişler üst ve alt dudak ve damağa baskı uygulanarak buralarda yaralara neden olmaktadır.

Tavşanlar nasıl tutulmalıdır?

Tavşanlar elle enseden diğer el ile bacaklardan kavranarak tutulmalıdır bel kemiği ve ayak kırılma riski vardır.Tavşan kendini emniyette hissetmelidir arka ayakları yere basmalıdır.

Yavru tavşan anne sütünü ne kadar zaman emmelidir?Yavru tavşan bakımı nasıl olmalıdır?

Yavru tavşanlar anne sütünü 30 -45 gün emmelidir.inek sütü kesinlikle yasaktır.Tavşan yavrularına 15 günden sonra anne sütü+Kuru yonca+Kuru saman+Pelet yem(unlu pelet yemler)1 aylıktan sonra sütten kesilince 400-600 gr sebze ve yeşillikler 3 aydan sonra haftada 1-2 kez vermek yeterlidir.

Tavşanlarda tüy topu ve mide tıkanmasının sebepleri nelerdir?

Tavşanlarda yanlış beslenmeden meydana gelir ,tavşanların beslenmesinde çok yüksek karbonhidrat ve az lif içeren besinlerin besinlerin verilmesinden kaynaklanır.Teşhiste radyolojik yöntemden yararlanmaktayız acil veteriner müdahalesi gerekmektedir.

Tavşanlarda ısı çarpması nedir?

Tavşanlar ısıya çok duyarlıdır bu tür termal ısı değişikliklerinde vücut ısıları tavşanların yükselir ve solunum güçlükleri başlar acil olarak veteriner hekime baş vurmak gereklidir ıslak havluya sarmak,serin ortama almak ,bol su vermek.

Tavşanlarda ishal sebepleri nelerdir?Tedavisi

İshalli olan tavşanlarda zayıflık,su içmeme, bitkinlik,iştahsızlık, ateş,virüsler,parazitler, bacteriler(pasteuella,klebsiella,e.coli,salmonella,listeria),yanlış beslenme.

Tavşan vakalarında en yoğun kliniğinize gelen vakalar nelerdir?

Kulak uyuzu(psoroptes canucili),solunum yolu hastalıkları, apse(staphylococcus),apse, rinworm, genital enfeksiyonlar,pseüdo tüberkülozis vakaları tavşanlarda sık olarak karşılaştığımız vakalardır.

Tavşanlarda karşılaşılan bakteriyel hastalıklar

1-pasterurellosis 2-Bordetellosis 3-Colibacillosis4-tyzzers hastalığı5-staphylococcus enf 6-Venerea spirochetosis (rabbit suyphilis,vent disease,cuniculosis)7-zührevi spirochetosis (tavşan frengi)8-Proliferative ıleotyphlitis9-Salmonellosis10-Tularemia

Tavşanlarda en iyi dezenfeksiyon yöntemi?

% 1 lik çamaşır suyu spreyi kullanılabilir. Tavşan ortamında kullanılabilen dezekfektandır. Ayrıca sirke kullanımı yaygındır.

Tavşanlar tüy dökerlermi?

Tavşanlar 3 ayda bir tüy az miktarda dökebilirler.

Tavşan bakımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Tavşanlar için temiz bir ortam oluşturulmalı, dengeli bir beslenme programı uygulanmalıdır. Yeterli hareket alanı sağlanmalıdır. Tavşanın bulunduğu ortamda deodorant toz,oda spreyi,kötü havalandırma ,çok sıcak,çok kalabalık ortam,çok fazla yeşillik olmamalıdır,yavrularda yeşillik erken verilmemelidir, inek sütü kesinlikle verilmemelidir.

Tavşanlarda tuvalet eğitimi verilebilir mi?

 

Kafes ortamına alarak tuvalet eğitimi verilebilir. Tavşanın kuru dışkısı kokmaz, idrarını kafeste yaptığı yeri bir peçete ile silerek tuvalet kabına bırakınız. Zamanla kokuyu takip edecek ve hep aynı yere idrarını yapacaktır.

Tavşan bakımında olumsuz faktörler nelerdir?

 

-İskelet yapısı hassastır, dikkatli tutulmalıdır. Gebelik döneminde yüksek nem rahatsız eder. Doğrudan güneş ışığı güneş çarpmasına neden olur. Aşırı beslenme iyi değildir. Yeterli havalandırma şarttır. Temiz içme suyu verilmelidir. Taşıma esnasında fazla sarsmamak gerekmektedir.

Tavşanlarda tüy bakımı nasıl yapılır?

Tavşanların haftada bir kez tüyleri taranır. Bu tarama işlemi uzun tüylü tavşanlarda daha sık yapılır. Tavşanlarda kürk değişimi olur,mevsim geçişlerinde kış kürkü –yaz kürkü değişim zamanlarında dökülen tüy sayısında artma görülebilir.

Tavşanlar yıkanır mı?

Sadece ayaklar hijyen açısından yıkanabilir.

Tavşanlarda kalıtsal hastalıklar görülürmü?

Kalıtsal hastalıkları vardır. Diş bozuklukları, A vitamini eksikliği gibi…

Tavşanlar sık hasta olurlar mı?

Tavşanların güçlü bir yapıları vardır az hasta olurlar. Temiz kafes yeterli egzersiz, doğru beslenme ve bol su vermek ile hasta olmaları büyük ölçüde engellenebilir.

Tavşanda sağlık hakkında bilinmesi gereken genel bilgiler nelerdir?

-Tavşanın diş etleri sağlıklı ise pembe renklidir.
-Tavşanlar çok sosyal varlıklardır.
-Obez olan tavşanda gerdanda büyüme görülür. Acil diyet önerilir.
-Tavşanlarda kulaklardaki akarlarda kötü koku oluşabilir.
-Tavşanlarda meme bezi 6 ayda bir dişilerle muayne edilmelidir erken teşhis sağlık açısından önemlidir.

Tavşanların kalp hızı nedir?

-Tavşanlarda kalp hızı 180-300 dakikada atar.

Tavşanların normal sonum sayısı kaçtır?

-Tavşanlarda solunum 30-60 dakikada nefes alıp verirler.

Tavşanların normal vucüt ısısı kaçtır?

-Tavşanlarda normal vücut ısısı 38.5-40 derecedir.

Tavşanın ağırlığı nekadar olmalıdır?

-Bir tavşanın ortalama vücüt ağırlığı (cinse bağlı) yetişkin 1 ila 6 kg arasındadır.

Tavşan dışkısını yermi?

-Tavşan dışkısını yer buna kaprofaji denir B vitamini için önemlidir.

Tavşan iskeletinin özelliği

-Tavşan iskeleti vücut ağırlığının %7-8 ini oluşturur.
-Tavşanlar ön ekstremite kısadır ve incedir arka ekstremiteler güçlü ve uzundur.

Tavşanların günlük gıda tüketimi nekadar olmalıdır?

-Tavşanların günlük gıda tüketimi günlük kilogram başına 50 gramdır.

Tavşanların günlük su tüketimi nekadardır?

-Tavşanların günlük su tüketimleri 50ml/kg dır

Tavşanların günlük idrar üretimi nekadar olur?

-Tavşanlarda günlük idrar üretimi 10-35 ml /kg

Yavru tavşan ağırlığı nekadardır?

-Yavru tavşanda vücut ağırlığı 30 ile 80 gram arasında değişir.

Tavşanların ortalama yaşam ömrü ne kadardır?

-Tavşanların ortalama yaşam süresi 5-8 yıldır nadiren 10 yıl yaşarlar.

Tavşanların yem tüketimine mevsimlerin etkisi varmıdır?

-Evet vardır.Tavşanların yem tüketimi kışın yaza göre daha fazladır fazla olmasının sebebi ısınmak için daha fazla yiyecek tüketmeleridir.

Yeni yavru yapan tavşanların su tüketimi neden önemlidir?

-Yeni doğum yapan tavşanlar süt üretimi için daha fazla su tüketirler.Serin su sürekli annenin önünde olmalıdır aksi durumda anne tavşan yavrularını besleyemeyeceğini düşünerek yiyebilir.