Kemirgen Bakımı Hazırlık Listesi

Kemirgenlerin bakımları ufak tefek değişiklikler olsa da birbirine benzerdir. Tavşan, guineapig, hamster bakımı için neler gerekli olduğunu maddeler halinde sıraladık. Sevimli dostlarınızı eve getirmeden önce aşağıda yazanları temin etmelisiniz.

1. Patileri temiz kalması için tercihen tel tabanlı bir kafes / barınak.

2. Bir miktar iri çam talaşı (marangozdan tedarik edebilirsiniz) kokuyu önleyecektir.

3. Metal bilyeli su şişesi. Damlama yapmaması için kaliteli bir marka tercih ederseniz iyi olur.

4. Yonca ve pelet yem. Petshoplarda torba ile satılır. Yoncayı yakınlarda bir köyden veya ilçeden temin edebilirsiniz. Hayvanları ilk önce alışık oldukları yemle besleyin. Sonrasında eğer değiştirmek isterseniz yarı yarıya yeni yemle karıştırın sonra diğerini severek tüketiyorsa devam edebilirsiniz. Koyu yapraklı yeşilliklerden bir miktar verebilirsiniz. Islak olmamasına dikkat edin. Lahana, ıspanak, roka, muz, çilek, elma az miktarda verilebilir. Ot verilebilir, kimyasal ilaç olmadığı müddetçe az miktarda verilirse zararı olmaz. Bir kerede çok fazla vermemeye dikkat edin. Kemirgenler için en ölümcül rahatsızlık ishaldir.

5. Dinlenme minderi alabilirsiniz.

6. Saman (Bir miktar alınırsa çeşit olacağı için iyi olur)

7. Oyuncaklar (her çeşit oyuncakla oynayabilirler, çam kozalağını seviyorlar, rulo kağıtlar tüneller en sevdiği oyuncaklardır)

8. Kemirgenleri bir odada gözetimsiz bırakmak sakıncalıdır. Kabloları kemirebilirler, kendilerine ve çevreye zarar verebilirler. Dışarıda da gözetimsiz bırakmamak gerekiyor. Büyük boy bir tavşanı dahi kedi kapabilir. Dış mekan için üretilmiş kafeslerden alabilirsiniz.

9. Tırnak kesmek için tırnak makası (normal tırnak makası olur)

10. İnce diş bir tarak. Mevsim geçişlerinde tüy dökmesi normaldir.

11. Kafeste eğer bir yuva kutusu bulunmuyorsa küçük bir ev satın alabilir ya da kendiniz yapabilirsiniz. (altı düz, telli olmayan)

12. Eğer evcil hayvanınıza açık havada bakmayı düşünüyorsanız mevsim etkilerinden korunduğuna emin olun. Yazın sıcaktan kışın soğuktan etkilenmemesi için önlem almalısınız. Kışın sıcak su şişeleri iş görebilir. Kokuyu önlemek için çöp tavalarını günlük olarak boşaltmalısınız. Temizlik için beyaz sirke kullanabilirsiniz.