Tavşanlarda Beslenme

Carrots.jpg

Sanıldığının aksine tavşanlar çok fazla havuç yemezler. Havucun içerisindeki yüksek oranda bulunan şeker tavşanlara uzun vadede zarar verir.

Tavşan yavruları için besleme anne sütünü yeteri kadar alınması ile başlar.Yavru bir tavşan annesinden 30 ila 45 gün süre ile süt emmesi gerekmektedir. Burada onların yeteri kadar süt emmeleri çok önemlidir. çünkü anne sütü ile gerekli bağışıklık elemanlarını almaktadırlar.yavrular bu bağışıklık elemanlarını anne sütü haricinde başka hiç bir besinden alamazlar. Burada süt sadece tavşan sütü olmalıdır yani yeni aldığınız yavrunuz erken sütten kesildi ise yavrunun süt ihtiyacı var diye inek sütü verilmemelidir. Çünkü inek sütü ile tavşan sütü, kompozisyon açısından büyük farklılıklar içerir. ve bu farklılıklar yavru tavşanlara zarar verir.

 

Tavşan yavruları 15 günlük olduktan sonra anne sütü ile beraber kuru yonca-kuru saman ve pelet yem tüketmeye başlarlar. Bu yüzden aldığınız yavru çok küçük ise ona bu tip gıdalar verilebilir.kuru yonca-kuru saman bulunamadığı zaman yonca, unlu pelet yemler de aynı faydayı sağlayacaktır. Bu yemler dışında farklı besinler tüketildiğinde tavşan dışkısında yumuşamalar başlar.

tavşanlarda beslenme ile alakalı detaylı bilgiler için tıklayın!!!